Słodkie bułeczki z brandy

W tym tygodniu w ramach Weekendowej Piekarni pieczemy Słodkie Bułeczki z Brandy według przepisu Dana Leparda.
Jego książka „The handmade loaf” była jedną z pierwszych chlebowych, jakie pojawiły się w moim domu. Pamiętam, że kiedy pierwszy raz zobaczyłam ją w księgarni… zniechęciła mnie ogromna ilość przepisów z wykorzystaniem zakwasu. Pomyślałam wtedy: Kto to kupi?!
Niedługo potem osobiście wytaszczyłam ją z księgarni, by w fotelu w Coffee Heaven zapaść się z nią na długie godziny.
Minęło kilka miesięcy, a ja wypróbowałam jakieś 90% przepisów. Robiłam wszystkie po kolei. Testowanie ich było przez długi czas moją obsesją – w każdej wolnej chwili otwierałam Leparda i pędziłam do kuchni, by zagniatać, formować, piec i próbować. Wiele z jego przepisów upraszczałam tak, by nie musieć stać cały dzień w kuchni.
Później szukałam informacji o Danie Lepardzie i trafiłam na wywiad z nim, w którym opowiadał o sobie i swoim życiu. O tym, jak pewnego dnia postanowił rzucić posadę fotografa mody i zająć się piekarstwem. Lubię takie typy!

Dlatego z wielką radością dołączam w tym tygodniu do grona Weekendowych Piekarzy testujących receptury Dana Leparda. A za wybranie ich dziękuję Gospodyni tej edycji, ZawszePolce z Around the kitchen table.

Słodkie bułeczki z Brandy
Sweet Brandy Buns

Zaczyn

125g pelnotlustego mleka (83%)
1.5 lyzeczki pokruszonych swiezych drozdzy (2%)
50g drobnego cukru do wypiekow (33%)
150g maki pszennej chlebowej (100%)
50g smietany 'double cream’ o zawartosci tluszczu 48%(33%)

Ciasto wlasciwe

350g maki j/w (100%)
1.5 lyzeczki soli (3%)
100g miekkiego masla (28%)
1 jajko (14%)
50g brandy (14%)
caly zaczyn (110%)
troche brandy i cukru do posmarowania buleczek

Zaczyn

Skladniki zaczynu mieszamy w duzej misce, przykrywamy i zostawiamy w cieplym miejscu na 30 minut.

Ciasto

W osobnej misce mieszamy make i sol, dodajemy miekkie maslo i calosc mieszamy (mysle ze mozna mikserem lub tzw. pastry blender), az maslo zacznie laczyc sie z maka w grudki.
Do zaczynu dodajemy jajko i brandy, mieszamy i calosc dodajemy do maki z maslem i z sola. Mieszamy do polaczenia skladnikow i zostawiamy na 10 minut pod przkryciem.
Po 10 minutach ciasto wyjmujemy na lekko naoliwiony blat i wyrabiamy przez 10-15 sekund po czym przekladamy z powrotem do miski i zostawiamy na kolejne 10 minut. Czynnosc ta powtarzamy trzy razy.
Po ostatnich 10 minutach rosniecia ciasto odgazowujemy, skladamy i zostawiamy do rosniecia na 1.5 godziny.
Po tym czasie ciasto lekko rozciagamy i dzielimy na 12 czesci (po 80g kazda). Formujemy 12 buleczek, ukaladamy je na blaszce wylozonej papierem do pieczenia (laczeniami do dolu) i zostawiamy do rosniecia w chlodnym miejscu (15-18 st.C) na okolo 1.5-2 godziny.
Piekarnik nagrzewamy do 200 st.C. Kazda buleczke smarujemy brandy i posypujemy cukrem. Pieczemy na srodkowej polce w piekarniku przez 15 minut, po czym zmniejszamy temperature do 180 st.C i pieczemy kolejne 10-15 minut (buleczki maja byc zloto-brazowe).
Wyjmujemy buleczki z piekarnika i studzimy na kratce. Gdy ostygna wkladamy do papierowej torby. Buleczki mozna zamrozic.

WeekendowaPiekarnia
W Pracowni Wypieków przygotowałam dziś Węgierski chleb na zakwasie. Zapraszam :-)

19
Previous Post
Next Post